Találja ki, a vers címét a leírások alapján!
1.
Az Új versek kötet bevezető verse, amely egyben programvers is. A vers során Ady Vazulhoz hasonlítja magát.
2.
Ady legsikeresebb verses kötetének záró verse, amelynek minden versszakában van refrén. Továbbá a versben megjelenő hajó az emberi sorsot szimbolizálja.
3.
A vers Adyt és Lédát egy héjapárhoz hasonlítja, akik szenvedélyesen szeretik egymást, de
egyben egymással civakodnak és harcolnak addig, míg a földre nem hullnak.
4.
Baljós hangulat uralkodik a versben, ami a boldog és ifjú szerelmesekkel állít szembe egy halk feketébe öltözött párt. Ennek a párnak a megérkezésére megszűnik a bál víg hangulata.
5.
A lírai én a versben folyamatosan arról beszél, hogy milyen sokra hívatott, de a sorsát nem
tudja beteljesíteni a pénz hiánya miatt, emiatt a közönyös pénzistent kérleli.
6.
Borongós hangulatú búcsú vers, melyben az ősz, ami a nyári kánikula közepén szökött be
Párizsba, a halál allegóriája.
7.
Tájleíró vers, amely Ady kortársait kritizálja, akik túlnőtt búja növényzetként jelennek meg, amely lehúzza és befedi a lírai ént.
8.
A lírai én a Gangeszről álmodik, de a Tisza partján ébred fel. Az álomból felkelve viszont ismét ráeszmél, hogy még mindig a lemaradt Magyarországon van.
9.
Ady jellegzetes istenes verse melyben a kiszolgáltatott lírai én előtt isten egy öregember formájában jelenik meg, de a vers végére mégis meghiúsul az istennel való találkozás.
10.
Lédának szóló durva vers, melyben Ady kimondja, hogy a kapcsolatának Lédával vége van. Gúnyolja a kapcsolatukat és sértegeti, Lédát, továbbá bántóan közli, hogy nélküle nem lenne, senki, miközben a valósban ennek az ellenkezője az igaz.
11.
A költemény az Apokalipszis angyalának látomásával indul, majd a lírai én felidézi a háború kitörésének éjszakáját. Emellett békés család képét állítja szembe a háborúval.
12.
Ady létharc versei közé tartozik. Kifejti benne, hogy mennyire elidegenült másoktól, de hogy mégis vágyakozik mások társasága után.
13.
Az élet-halál tematikus csoportba tartozó vers, amely egy éjszakai tájleírással kezdődik, majd a dolgok múlandóságáról szól.
14.
A vers már a címével kifejezi a lírai én halálhoz való kapcsolatát. A versben a szeretet pozitívumát állítja szembe valami negatív fogalommal, mint például a csalódás.
15.
Csinszka vers, amelybe Ady már nem a szenvedélyes szerelemről és a hozzá tartozó veszekedésekről ír. A vers inkább a megnyugvásról szól és a menedék megtalálásáról.
16.
A verset néhány hónappal a háború kezdete után írta Ady, amely mutatja, hogy a költő milyen korán rájött, hogy milyen történelmi katasztrófa lesz a háború és a versben a világról egy démonikus képet fest.
17.
Létharc vers mely a magányos lírai én egyenlőtlen és vereségre ítélt misztikus elleni harcáról szól.